Dekoracje, wyobraźnia, kreatywnie, srebro, zimowe, papier deco, karton, kształty

Zimno, zimniej… w kolorach srebra

Zima za pasem! Wyobrażamy sobie białe ulice, szyby pokryte szronem, choinki pod czapą śniegu i wiele innych atrakcji, których wspólnym mianownikiem jest biel w różnych odcieniach.

Choć żyjemy w klimacie umiarkowanym i zima jest jedną ze stałych pór roku, wiemy dobrze, że z pogodą bywa różnie i niczego nie możemy już być pewni. W tym również pięknych, malowniczych zim, w których istnienie niektórzy nie bez powodów zaczynają wątpić.

Ale od czego jest wyobraźnia?! Zima, a szczególnie okres świąt Bożego Narodzenia, to czas dekorowania. Przystrajamy mieszkania, szkolne sale, szykujemy stroiki, upiększamy drzwi, okna, frontowe ogródki. Świąteczny nastrój towarzyszy nam w pracy, szkole, przy okazji zakupów w handlowych galeriach – wszędzie! Dbamy o to my, rodzice, dziadkowie… Wszyscy pamiętamy grudniowe lekcje plastyki z przewodnimi wątkami typu: zima, święta, Wigilia itd. To wyjątkowy czas, warty podkreślenia i specjalnych zabiegów.

Fajne możliwości dają farby strukturalne (są bardzo plastyczne i dają się łatwo formować), dzięki którym powstają efektowne dekoracje i obrazy. Używa się ich do malowania i pokrywania przeróżnych powierzchni, m.in.: tektury, szkła, metalu, drewna czy nawet plastiku. Nadają strukturze wrażenie przestrzenności.

Wspaniałe możliwości dają też klasyczne farby akrylowe. Idealnie przylegają do różnych powierzchni – szkło, drewno, płótno – szybko schną i utrzymują nasycenie. Z farb akrylowych korzystają doświadczeni plastycy i malarze, ale również amatorzy. Artyści w każdym wieku odnajdą w nich frajdę i różne inspirujące możliwości. 

W zależności od stosowanej techniki i rodzaju farb, używamy odpowiednich materiałów. Czasami płótna, ale najczęściej papieru bądź kartonu. Pamiętajmy, że należy dostosować gramaturę papieru do stosowanej techniki, aby uzyskać odpowiedni efekt.

Święta to także wdzięczny czas dla działań plastycznych z wykorzystaniem papieru dekoracyjnego. Ozdabianie i tworzenie albumów ze zdjęciami, książek, zeszytów, przyozdabianie w technice dekupażu opakowań dla świątecznych prezentów – to wszystko daje wielkie pole do popisu.

Święta, nawet jeśli nie białe i nie srebrne, to zawsze świetny czas na odkrywanie własnej wrażliwości. Zresztą śnieg też nie jest tylko biały i srebrny, bywa też różowy, niebieski, zielony – wszystko w rękach i oczach artysty.