Bloki artystyczne w małych formatach

Bloki artystyczne w małych formatach

Chcemy tego czy nie, format A4 stał się standardem. Nie za duży, nie za mały i podsuwany nam od dziecka. Rzadko kiedy sięgamy i sięgaliśmy po inne rozmiary bloków.  A przecież małe jest piękne!

Sięgając po nowe bloki Happy Color, natkniemy się na „nietypowe” rozmiary 15 x 15 cm oraz A5 (21 x 14,8 cm). I żadna to nowość w świecie sztuki. Miniatury znane są od zarania dziejów, w starożytności i średniowieczu ozdabiano nimi manuskrypty, małe portrety były niezwykle popularne w klasycyzmie i rokoku, niderlandzcy mistrzowie z XVII w. tworzyli niewielkie dekoracyjne obrazki dla mieszczan, a modernizm odkrył ponowne zainteresowanie małymi formami. Drobne formaty to zatem nic nowego.

Jaka korzyść z małych form?

Małe formaty pozwalają pracować właściwie wszędzie. Oczywiście w plenerze, ale także przy biurku, w kawiarni, w szkole. Nie wymagają wielkich sztalug, są łatwe do przenoszenia i – co również istotne – ekonomiczne. Także ze względu na ilość użytej farby. Czy dzieła niewielkich formatów są mniej czasochłonne? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, z pewnością tak porównując do Guerniki, ale w porównaniu z formatem A4 niekoniecznie.

Kompakt

Na małej przestrzeni musimy zawrzeć wszystko to, co można przedstawić na dużym formacie. Pracując na niewielkiej kartce wybieramy to, co najważniejsze, obraz jest bardziej treściwy. Nie chodzi tu o kwestię skali, a o sposób naszego widzenia i percepcji. 

Cykle

Można przedstawić obiekt w jednym obrazie, ale można też to uczynić w serii. Ciekawy to efekt, szczególnie gdy chcemy oddać pewną dynamikę przedstawienia (np. pory roku, pory dnia) albo zmiany w czasie (np. portrety). W przypadku małych formatów nie ma problemów z odpowiednią ekspozycją. Cykle są bardzo dekoracyjne, a przy tym tworzą historię (domu, rodziny), której rytm wybrzmiewa w kolejnych i kolejnych obrazkach.

Techniki

Format nie definiuje techniki. Bloki Happy Color w małych rozmiarach są bardzo uniwersalne. Optymalne zastosowanie Bloku do akrylu A5 i Bloku do akwarel A5 zawiera się w nazwie, ale sprawdzą się również doskonale w pracy z temperą, gwaszem, pastelami i technikami rysunkowymi. Warto podkreślić, że arkusze do akrylu są zagruntowane, a strony arkuszy akwarelowych mają różne struktury (gładką i gruboziarnistą). Podobnie Blok rysunkowy A5 – poza podstawowymi technikami rysunkowymi (kredka, ołówek, tusz, grafit) jest odpowiedni do tempery, akrylu i pasteli. Na osobną uwagę zasługuje Blok szkicowy eco A5 – bardzo wygodny, o wysokiej klasy papierze (nieco szorstkim i w kolorze ochry), będzie idealnym poligonem dla studiów i wprawek rysowniczych, zwłaszcza w plenerze. Warto