Zainspiruj się naturą: Plastyczne projekty związane z letnimi kwiatami!

Zainspiruj się naturą: Plastyczne projekty związane z letnimi kwiatami!

Latem natura zachwyca i inspiruje szczególnie. Zwłaszcza wysyp letnich kwiatów robi wrażenie – wystarczy zajrzeć do parku, ogrodu i na uliczne rabatki. Z cudami natury trudno iść w konkury, ale warto po nie sięgać przy okazji własnych projektów plastycznych.

Co można zrobić z kwiatów, z kwiatami i według kwiatowego wzorca? Inspiracji dostarczą bujne róże, lilie, begonie, surfinie, ale i kocimiętki, polne chabry, bławatki, maki i wiele innych. Występują w przebogatej kolorystyce, mają różne kształty, budowę, rozmiary – podobno każdy wyobrażony kwiat już istnieje.

Wianki

Wianek to ozdoba trochę hipisowska, trochę eco, ale na pewno bardzo efektowana. Nadają się do wianka polne kwiaty z dłuższymi łodygami – maki, dziurawce – które należy przyciąć do jednej miary. Każdą łodygą obwijamy kolejną tuż pod kielichem kwiatu, tworząc w efekcie kwietny okrąg. Im bardziej różnorodne kwiecie, tym lepiej. Nieco prostsza wersja dla mniej cierpliwych polega na obwiązywaniu kwiatów na przygotowanej konstrukcji – np. ze sznurka lub drutu florystycznego – ale to już nie to samo.

Łąka w technice quillingu

Quilling to rodzaj papieroplastyki, w skrócie polega ona na tworzeniu przestrzennych obrazów za pomocą sprężystych pasków kolorowego papieru. Projekt kwietnej wielokolorowej łąki w tej technice, pomieszczony na grubym kartonie wygląda imponująco. Na początek wystarczy specjalna igła, na którą nawija się paski papieru, sam papier (o gramaturze 80 – 160 g) – warto sięgnąć po bloki Happy Color (np. Blok rysunkowy kolorowy 80 g albo Blok wycinankę 100 g) oraz klej (świetnie się tu sprawdzi Klej magiczny Happy Color. Formując kolorowe paski w odpowiednie kształty, tworzymy mozaikę kwiatów, którą naklejamy na sztywny karton. Technika wymaga cierpliwości i precyzji, ale przez to jest bardzo satysfakcjonująca. 

Neonowy witraż z bukietem kwiatów

Tu potrzebna jest plexi, czyli lekki arkusz z tworzywa plastycznego. Dzięki swym właściwościom – a więc lekkości i przezroczystości, jest idealnym materiałem na witraż. Plexi jest bardzo delikatna, dzięki czemu równomiernie rozprasza promienie słoneczne, ale wymaga też ostrożności. Na oczyszczonej płycie można z powodzeniem stosować farby akrylowe. Biorąc pod uwagę spodziewaną grę światła, warto sięgnąć po strukturalne akryle Happy Color z efektem neonowym. Zamknięty w sztyfcie akryl bardzo łatwo rozprowadza się po plexi, nadając całości charakterystycznej głębi. Obraz nie jest płaski, więc obiekty natury – takie jak kwiaty właśnie – wychodzą tym bardziej realistycznie.