Czerwony, niebieski, zielony, granatowy, żółty, pomarańczowy, czarny, różowy… Jaką energię mają te kolory? Jak na nas wpływają? Na które zmysły? Do czego nas namawiają? Jak tę wiedzę wykorzystać w codziennym życiu?

O kolorach

Czerwony, niebieski, zielony, granatowy, żółty, pomarańczowy, czarny, różowy… Jaką energię mają te kolory? Jak na nas wpływają? Na które zmysły? Do czego nas namawiają? Jak tę wiedzę wykorzystać w codziennym życiu?

Kolory są ważne, kolorami możemy poprawiać nastrój, ułatwiać podjęcie decyzji, ustrzec się pochopnego działania, wywołać określoną reakcję.

Dzieci już po kilku tygodniach życia zaczynają rozpoznawać kolory. W pierwszym miesiącu zauważają barwę żółtą, pomarańczową, czerwoną, turkusową, niebieską, seledynową i purpurową. W drugim zauważają różnicę między żółtym, a zielonym, a w trzecim między żółtym a czerwonym. W czwartym miesiącu życia dziecko rozpoznaje barwy już tak samo jak dorosły. 

Możemy zobaczyć jak określone kolory wpływają na samopoczucie. Jako przyjemne dzieci odbierają kolory czerwone, żółte i pomarańczowe. Uspakajająco wpływają na nie kolory skóry takie jak beż, jasny różowy, kremowy. 

Duże kontrasty, intensywne plamy kolorystyczne wpływają stymulująco na pracę mózgu. Stąd książeczki dla maluchów mają najczęściej duże, zwracające uwagę kontrastowe obrazki, czy wręcz zestawy czarno-białych obiektów. 

Unikamy tych zestawień kładąc dziecko spać lub próbując je wyciszyć. 

Kolory mają wpływ na naszą fizjologię przez całe życie. Kiedy patrzymy na różne kolory zmienia nam się ciśnienie, szybciej oddychamy, czasem możemy mieć zaburzenia równowagi, czujemy senność, chce nam się jeść lub nie mamy apetytu… 

Używamy też kolorów jako kodu (np. sygnalizacja świetlna, czerwony najczęściej przed czymś ostrzega…). Mają też znaczenie kulturowe, np. biała suknia panny młodej, czarny jako kolor żałoby. 

Z kolorami pracują też terapeuci. Koloroterapia jest wykorzystywania jest m.in. w leczeniu ADHD, dysleksji, stereotypy, depresji. 

Jak chcemy sobie poprawić nastój, stworzyć odpowiednią atmosferę spotkania… – możemy użyć koloru. Place zabaw, sale karnawałowe aż tryskają ferią barw dla umilenia czasu, a śpimy lepiej w otoczeniu stonowanych, jednolitych barw. Na rozmowę w sprawie pracy ubieramy się często w niebieskie lub białe koszule, czasem z delikatnym czerwonym akcentem.

Kolory to też postawa w rozwijaniu kreatywności. 

Dzieci bawią się w mieszanie bar, zestawiają je ze sobą na miliony sposobów, dobierają proporcje, układają tonacje, eksperymentują z intensywnością, nasyceniem…

Później uczą się budowania przekazu, nastroju, szukają następnych środków artystycznego wyrazu.

Kolory w rękach Artystów to potężne narzędzie, które bardzo świadomie wykorzystują oni na rozmaite sposoby. To jak język, który mówi i dociera do naszej podświadomości.

Wszyscy Artyści duzi i mali mają do dyspozycji miliony kolorów i barw. Mogą je czerpać z natury: jesienne liście, zielona trawa wiosną, przyprawy, etc. Jest też cała masa produktów, które czerpią inspiracje z kolorów natury. Happy Color, to marka, która uwielbia kolory. Można je odnaleźć w rozmaitych produktach, w różnych zestawieniach, na różnych fakturach, w wielu tonacjach. Kolorowy świat wciąga i zachęca do zabawy! 

O czym mówią nam kolory i jak tę wiedzę możemy wykorzystać?

Oto kilka podstawowych:

Czerwony – to najsilniej wpływający kolor na nasza psychikę. Ma działanie pobudzające. Jest symbolem życia, kolorem krwi. Pobudza apetyt.

Unika się dużych powierzchni czerwonych w pokojach dzieci, żeby ich nadmienię nie stymulować. Najczęściej wybierają go osoby bardzo aktywne, wiedzące, czego chcą, dominujące w towarzystwie. Kolor ten pomaga w stanach zmęczenia oraz kiedy brak nam wiary w siebie.

Kilka inspiracji: #blok z motywami Red#blok z motywami POLSKA

Zielony – jest kolorem natury. Jego zadnieniem jest przynoszenie ukojenia. W odpowiedniej proporcji sprzyja skupieniu. Używany jest w szpitalach, na salach operacyjnych. 

Kolor ten pomaga w osiąganiu harmonii, odprężenia. Oznacza potrzebę równowagi wewnętrznej i skupienia się na sobie. Nie pobudza, a w nadmiarze może być nawet męczący.

#wyprawka Premium Kids#blok z motywami Green

Niebieski – to barwa o największej ilości odcieni, jest aż 14 tysięcy! i może właśnie dlatego sprzyja twórczym i artystycznym zapędom. Pomaga zdobyć uznanie społeczne, a także rozluźnić napięcie i odpocząć, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Daje wrażenie chłodu i czystości (odstrasza owady) i dystansu.

#blok z motywami Blue

Granatowy – kolor szkolny: akademie, mundurki. ;-). Dlaczego? – ten kolor pomaga w skupieniu uwagi.

#arkusze piankowe Kosmos

Żółty – sprawia wrażenie ciepła, pobudza aktywność. Daje nadzieję, wprawia w dobry nastrój. Pobudza kreatywność, swobodny przepływ emocji oraz wiarę we własne siły.

#arkusze piankowe Spring Plush

Pomarańczowy – kolor kojarzony z ogniem i energią, działa pobudzająco, wyzwala uczucie szczęścia, budzi radość życia. 

#skuwki Cool Gang

Czarny – kolor artystów, intelektualistów, myślicieli… W nadmiarze sprzyja uczuciu przygnębienia i ciężaru. Działa wyszczuplająco.

#długopis wymazywalny Just

Różowy – charakteryzuje osoby uczuciowe, o otwartym sercu. Koi nerwy i wzmacnia siłę wewnętrzną, wytwarza ciepły nastrój. Ulubiony kolor niejednej dziewczynki.

#blok z motywami Love