Jesienne kolory i motywy w blokach Happy Color

Jesienne kolory i motywy w blokach Happy Color

Plastyczne inspiracje zdecydowanie wkraczają w sezon jesienny, a skoro tak, to robimy przegląd bloków, które będą się rymować z tą porą roku. Papier jest wszak jednym z podstawowych materiałów, na których wyraża się pasje i artystyczne zainteresowania. Papier dekoracyjny jest wszechstronny, służy do tworzenia rękodzielniczych kartek z życzeniami, laurek, zaproszeń, używa się go do scrapbookingu, tworzenia dekoracji, okładek, obrazów itd.

Jesienne kolory to temat rzeka, wyobraźmy sobie zatem rzekę liści, którą płyną wszelakie żółcie, czerwienie, purpury, brązy, szarości, do tego tony i półtony – kolorów co niemiara. Dodajmy do tego złoty, który w przyrodzie co prawda nie występuje (kopalnie złota to chyba nie przyroda), ale wyrażenie polska złota jesień zobowiązuje. I pamiętajmy o tych wszystkich złotych łzach, pocałunkach i drzewach Gustawa Klimta – złoto może być bardzo jesienne.

Graficzna reprezentacje jesieni nie jest zbyt bogata, to przede wszystkim liście (w wiadomych kolorach), dojrzałe owoce, odpowiednio dojrzałe warzywa w rodzaju kabaczków i grzybów, nieśmiertelny jeż (najlepiej z jabłkiem na grzbiecie), kasztany, żołędzie. Cóż, środkowoeuropejski okres wegetacji roślin nie rozpieszcza. Wrześniowy pomidor w naszym kraju pochodzi z importu, a we Włoszech z ogródka. Ale ta skromność symboli sprawia, że tym dobitniej komunikują swe znaczenie. 

Bloki dekoracyjne Happy Color mają swoje jesienne kolory i motywy. Wśród nich Forest, z wzorami liści różnego rodzaju, ale ewidentnie opadających. Blok Green to liście wciąż zielone, ale już zmatowiałe i żegnające się z latem. Blok Yellow to przełom lata i jesieni, tak właśnie wygląda siano na polu w złotej godzinie.

Klasyczne jesienne kolory to też bloki Brown i Ecru oraz bardzo subtelny Craft w bardzo stonowanych odcieniach z delikatnym, nieco przymglonym wzorem florystycznym. Dużo odważniejsze wzory zawiera blok Efekt – zdecydowane, geometryczne, w odcieniach czekolady z mlekiem i dodatkowymi efektami. Wyjątkowo prezentuje się efekt welwet z bardzo otulającym, ciepłym wzorem, jakby wariacją na temat angielskich krat i tweedów.

Jesień jesieni nierówna, są te dżdżyste, są te słoneczne, inna jest jesień o poranku, inna wieczorem. Nieoczywistość jesieni może być wyrażona w motywach bloku Animals – niby cętki i kropki z futra dzikich kotów, ale zarazem pociemniałe miedza albo kora drzew w październiku. Albo motywy z bloku Textile, na pierwszy rzut oka skomplikowany wzór sukienki, na drugi – jesienne pole wyrażone swojską łowicką wycinanką. Zupełnie inna jesień zapisana jest na bloku Gold – złoto z holografem mieni się jak w późnym słońcu, bardzo dostojne.

Jesień jest tam, gdzie ją widzimy i decyduje o tym filtr naszej wrażliwości. Szukając inspiracji w materiale, pamiętajmy, że samo poszukiwanie to bardzo osobista przygoda, której towarzyszy bogactwo skojarzeń i interpretacji.