Eco craft i pastele

Eco craft i pastele

Pastele

Tworzą niepodrabialny efekt, który czaruje kolorami, a i sama technika dostarcza bardzo dużo satysfakcji. Pastele to farby, ale uformowane w kolorowe pałeczki, często w sztyftach lub kredkach. Najczęściej używa się suchych lub olejnych. Przypominają do pewnego stopnia kredę i nie wymagają wody, co ma wpływ na efekt końcowy, ale i komfort użytkowania. 

Technika stosowania pasteli jest czymś pośrednim między rysowaniem i malowaniem. Wciera się je w podłoże, pozostawiając lekki i jakby rozbielony obraz. Zarazem bardzo delikatny, pigment bowiem nie wsiąka w użyty materiał, a dodatkowo pyli się i rozmazuje. Można oczywiście zapobiegać temu, stosując fiksatywy – np. w spray’u – które zabezpieczą pracę. Rysunek (malunek?) pozostaje matowy, a to za sprawą małej ilości spoiwa absorbującego światło. Warto pamiętać, że pod wpływem światła pastele blakną, ważne zatem, by unikać ekspozycji na słońcu. Pastele olejne Jumbo Happy Color z serii #kolor² to zestaw 12 kolorów, cechujących się bardzo wysoką pigmentacją. Idealnie się rozcierają i pozwalają łatwo nanosić warstwami na papier czy płótno (ale także na mur, szkło, plastik, drewno), dzięki czemu można tworzyć ciekawe odcienie – tak jak w przypadku klasycznych farb malarskich. Technika pasteli olejnych umożliwia też tworzenie efektów świetlnych, właśnie poprzez możliwość nakładania się kolorów. Miękki grafit miękko poddaje się naciskowi, możemy zatem uzyskać mniej lub bardziej głębokie krycie z efektem laserunku. Pastele Jumbo mają grubą sześciokątną obudowę, zapewniająca ergonomiczny chwyt i komfort pracy – nie ślizgają się w dłoni i wpływają na precyzję ruchów.

Craft na jesień

Nowe pastele olejne Jumbo doskonale współgrają z podłożem w kolorze kraftowym. Dobór kolorowego papieru do technik pastelowych jest o tyle zasadny, że użyty podkład – o ile zostanie nietknięty – będzie stanowić tło współtworzące harmonijną kompozycję. A tu wyróżnia się zwłaszcza kolor kraftowy (craft), który, w połączeniu z jasnymi pastelami, tworzy niesamowity efekt. Ni to szary, ni to brązowy – kojarzący się z mało dekoracyjnym papierem pakunkowym – odpowiednio użyty, „ożyje” i ukaże swój potencjał. Kraftowe tło idealnie tworzy jesiennej scenerię, zacznie rezonować charakterem sezonu, matowymi liśćmi, poszarzałą ziemią, kolorami szyszek itd. Żywe, bardzo soczyste pastele olejne Jumbo na kraftowym tle wybrzmią w pełni.

Zwierzęta w lesie

Szukając tematu do artystycznych spełnień, w których można pożenić pastele i kolor craft, warto sięgnąć po nieco sielską leśną scenkę ze zwierzętami. Rysowanie sylwetek zwierząt to świetny, ożywczy temat, a zarazem ciekawe ćwiczenie dla rysownika. W razie zagwozdek można się, wspomóc zestawem kształtów tekturowych Happy Color z serii Eco Craft w kolorze kraftowym (Forest Animals: sarna, wiewiórka, lis, niedźwiedź, jeleń), by odrysować je na arkuszach papieru (np. Blok Rysunkowy Eco, Szkicownik Plenerowy, Szkicownik Eco, wybrane koloru z Bloku Technicznego Kolorowego XXL). Efekt pasteli na tym, na pierwszy rzut oka niepozornym, podkładzie będzie naprawdę świetny. A kiedy już wykonamy naszą scenkę ze zwierzętami leśnymi, warto użyć samych kształtów, pokolorować je, pastelami oczywiście! i złożyć w kolorowe ozdoby lub zabawki. Przednia zabawa, nie tylko dla najmłodszych.