Farby akrylowe metaliczne – do czego można używać?

Farby akrylowe metaliczne – do czego można używać?

Farby akrylowe to najpopularniejszy rodzaj farb używanych współcześnie w malarstwie. Doceniane są za intensywne, żywe kolory, wysokie nasycenie i trwałość, którą można doceniać nawet po latach. Akryle są wygodne w obsłudze, nie wymagają wody, szybko schną i są bezwonne. Dostępne w różnych opcjach i z różnymi efektami, znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w malarstwie.

Akryle metaliczne

Technika malowania tymi farbami jest dokładnie taka sama, jak w przypadku akryli klasycznych. Z powodzeniem stosuje się je w malarstwie, tworząc obrazy wyłącznie w akrylu metalicznym bądź pokrywając nimi wybrane elementy kompozycji. Powstają w ten sposób ciekawe akcenty, które nierzadko nawiązują do „złocistej” secesji w malarstwie i wzornictwie. Bogactwo kolorów i ciekawych odcieni (niebieski Tiffany, czarne srebro, miodowe złoto, jak to brzmi!) oferowanych przez Happy Color, sprawia, że mogą one mieć o wiele szersze zastosowanie.

Decoupage

Metaliczne akryle Happy Color dostępne są w różnych wersjach. Te półkryjące idealnie nadają się do artystycznych działań spod znaku decoupage. Pokrywając chusteczki, papier ryżowy, czy fotografie nie musimy decydować się wyłącznie na bezbarwny lakier. Półprzezroczyste akryle nadadzą dziełom oryginalnego metalicznego połysku, zachowując swe podstawowe zadanie: uwidaczniając i chroniąc zdobiony wzór.

Modelarstwo

Wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać efekt metalu, możemy stosować akryl metaliczny. Tym razem w wersji kryjącej. Zastosowanie akrylu jest bardzo uniwersalne, doskonale sprawdza się w malowaniu na szkle, metalu, gipsie i innych podłożach. Drewniane czy plastikowe modele lokomotyw, samolotów i aut wyglądają bardzo wiarygodnie, jeśli pokryć je metalicznym akrylem. Efekt jest naprawdę skuteczny i trudno odkryć, że prezentowany model został wykonany z drewnianych czy syntetycznych elementów.

Scrapbooking

Termin w swym klasycznym znaczeniu odnosił się do albumów ze wspomnieniami w formie zdjęć, pamiętników. Możemy ozdabiać okładki albumów, pudełka ze skarbami z dzieciństwa (i nie tylko), opakowania na prezenty, karty okolicznościowe itd. Stosując bardzo różne metody zdobień, warto pamiętać o metalicznym akrylu Happy Color, który stwarza bardzo dekoracyjny twist również na papierze, a tym bardziej grubym kartonie. Metaliczne smugi, plamy tworzą oryginalny efekt, a jakość farby może siłą iluzji zamienić pudełko z brystolu w złotą szkatułkę.

Ozdoby

Akryl metaliczny sam w sobie ma potężny walor dekoracyjny. Budujemy artystyczną wizję także poprzez kontekst, nadając zwykłym, codziennym przedmiotem nowej aury. Malując szyszki, kasztany metalicznymi kolorami, nadajemy im nowych znaczeń i atrakcyjności. Gałązki chrustu potraktowane różowym złotem albo satynowym srebrem zupełnie gubią swą dosłowność. Podobnie karmnik dla ptaków – pomalowany srebrnym akrylem przejdzie metamorfozę porównywalną do tej, która dokonała się na karocy z dyni (stała się złota). Sezon świąteczny przed nami, ale już teraz pamiętajmy, że chłód metalu bardzo dobrze rymuje się z zimowym blaskiem i iskrzącym śniegiem. Potrenujmy teraz na czymkolwiek, by w grudniowe wieczory sycić oczy srebrnymi śnieżynkami i szronem na szybie zrobionym przez nas samych.