Akwarele i malowanie intuicyjne z wykorzystaniem bloku do akwareli i farb

Akwarele i malowanie intuicyjne z wykorzystaniem bloku do akwareli i farb

Malarstwo intuicyjne wyraża emocje, a to nie powinno podlegać ocenom. Bo jakże oceniać malarski efekt, jeśli jest on wyrazem wnętrza i głębi? Wyobraźmy sobie ten cudowny czas, kiedy zapominamy o zasadach, planach, ocenach i oddajemy się po prostu twórczości. Pozwalamy, by pędzel swobodnie płynął po papierze. Jedynym medium jest tu nasza spontaniczność, tak czysta jak umysł kilkuletniego dziecka. Ci, którzy się temu poddali, twierdzą, że to doświadczenie jest uwalniające i zmieniło ich życie. Nabrali odwagi, uważności, uwolnili emocje, które przedtem były tłumione. Najciekawsze w tym wszystkim jest przekonanie, że twórczość to coś więcej niż warsztat. Malujmy intuicyjnie.

Akwarele

Zalety i zarazem ograniczenia w malowaniu akwarelami, wynikają poniekąd z ich składu i proporcji. Wysokiej jakości farby Happy Color to zestaw (z pędzelkiem) 12 kolorów w wygodnych do użycia krążkach o średnicy 28 mm. Do tego kolor biały, która pozwala uzyskać efekt plakatówek. Dominuje pigment, do tego niewielka ilość rozpuszczalnego spoiwa i dodatków poprawiających konsystencję i właściwości farby. Pigment wsiąka w papier za sprawą wody, i to papier a nie spoiwo sprawia, że farba przylega. Wynikają z tego podstawowe zasady, o których pamięta doświadczony akwarelista: 

– o intensywności barw decyduje woda (trzeba ją często zmieniać);

– farby nakłada się od jasnych do ciemnych (trudno ją usunąć, będzie przebijać);

– świetlista biel pochodzi z kartki (decydujemy na początku pracy, których miejsc nie zamalowujemy);

– poprawki są trudne, można uszkodzić papier

Papier

Decyduje w dużej mierze o powodzeniu w malowaniu. Idealny tu będzie specjalny papier do akwarel, a więc Blok Akwarelowy Happy Color. Wysokiej jakości, przypomina nieco papier czerpany, ale wciąż jest idealnie biały i dobrze znosi korekty. W 100% celulozowy i – co bardzo ważne – odkwaszony: dzięki temu nie żółknie! Bardzo istotna jest też grubość papieru, za cienki będzie falował i rolował się pod wpływem wody. Gramatura 250 jest idealna. Blok malarski polecamy do akwareli w krążkach.

Intuicyjnie

Zaopatrzeni w wiadomości o technice akwareli, zapomnijmy o nich (przynajmniej spróbujmy) i o całym świecie, przymknijmy oczy i poprowadźmy pędzelek z farbą po kartce. Uruchamiamy prawą półkulę mózgu rządzącą myśleniem abstrakcyjnym, emocjami i wyobraźnią. Malujmy tak długo aż będziemy zadowoleni z tego, co stworzyliśmy. I tylko to się liczy.