Zabawy w plenerze – karton i inne akcesoria

Zabawy w plenerze – karton i inne akcesoria

W każdym domu jest albo bywa karton, najczęściej w postaci opakowań, przeróżnych pudeł i pudełek. Karton to bardzo wdzięczny materiał, z którego można stworzyć niemal wszystko – to kwestia pomysłu i potrzeb. Zwłaszcza dzieci błyszczą tu inwencją, tworząc coś z niczego i wykorzystując kartonowe pudła czy kartonowe arkusze. Najmłodsi mają specjalny talent do modyfikowania podstawowego przeznaczenia przedmiotów, nadając im nowe funkcje i adaptując je do spontanicznej zabawy. Wystarczy kilka prostych narzędzi, nożyce, klej i odpowiednie dodatki. 

Robot

1 duży karton tworzy korpus, z 4 mniejszych i podłużnych robimy kończyny, najmniejszy tworzy głowę. Kartony mocno sklejamy taśmą, najlepiej papierową, tak by całość można pomalować na srebrny metaliczny kolor albo okleić (np. arkuszem piankowym silver). Doklejamy z boku podłużne kartony – ręce, od spodu pozostałe dwa – nogi, na szczycie mocujemy głowę. Korpus możemy pozostawić otwierany, by rozwarte skrzydła otwierały się, ujawniając wnętrze, za którym kryje się, nazwijmy to, konsola sterującą – malujemy ją (przyciski, guziki, układy scalone), używając farby strukturalnej 3D w kolorze srebrnym.

Gra w klasy

Gra w klasy to klasyka dziecięcych zabaw w plenerze. Ale rysowanie klas w domu na parkiecie może być ryzykowne i wiązać się z pewnymi stratami. Wystarczy jednak rozłożyć odpowiednio duży karton (np., po plazmie), którego siatka tworzy charakterystyczny krzyż. Teraz należy wyodrębnić przy pomocy farby olejnej Happy Color odpowiednie kwadraty i gotowe. Zamiast kawałka dachówki lepiej użyć pudełka po paście do butów albo plastykowego pudełka.

Domek dla lalek

Jeden duży i otwarty karton wyznacza przestrzeń domu, która dzielimy na piętra przyklejając wymierzony fragment kartonu – 1 lub 2, jeśli w planach mamy poddasze. Dach tworzymy zginając kolejne fragmenty kartonu do środka. Konstrukcję dachu usztywniamy. Akrylowymi farbami malujemy kolejne pomieszczenia, wyodrębniając kuchnię, łazienkę itd. 

Plansza do nauki jazdy

Zanim pociecha sięgnie po rower albo hulajnogę i wypuści się w trasę, warto przetrenować podstawy bezpiecznego zachowania na drodze albo ścieżce rowerowej. To też świetna okazja, by poznać znaki drogowe, zasady pierwszeństwa, porozmawiać o kulturze kierowcy itd. Wystarczy jeden duży bok kartonu ewentualnie zestaw kilku kartonów rozłożonych i sklejonych. Wyrównujemy brzegi przy pomocy bezpiecznych, zaokrąglonych nożyczek Happy Color dla dzieci, w razie potrzeby podklejamy spód klejem uniwersalnym albo All Craft. Farbami akrylowymi tworzymy drogę, rondo, pasy dla pieszych, samochody, tramwaje itd.  Kolorami fluo malujemy światła dla pieszych i samochodów. Czas na lekcję nauki jazdy!