Albumy na spirali, czyli pomysł na kronikę z wakacji

Albumy na spirali, czyli pomysł na kronikę z wakacji

Słowa kluczowe: #happycolor, #smart, #albumy, #ecocraft, #craft, #rekodzielo, #wakacje

W połowie czerwca wszystko pachnie latem – czas pomyśleć o wakacjach! W ich trakcie wiele się dzieje, z reguły tak wiele, że aż trudno to potem spamiętać, ogarnąć, odtworzyć. Telefonem rejestrujemy właściwie wszystko i bez opamiętania, ale prawdziwie ważne zdarzenia wymagają bardziej osobistego uczestnictwa. 

Kolekcjonowanie wspomnień

W szufladach i pawlaczach mamy wiele rzeczy, z którymi trudno się rozstać i których wartość niesłusznie wydaje się wątpliwa. Tramwajowy bilet, menu z pizzerii, program teatralny, zdjęcie z plaży o zachodzie słońca, zasuszony kwiatek – wszystkie te drobiazgi reprezentują ważne, osobiste zdarzenia. Dobrze się bawiliśmy, poznaliśmy przyjaciółkę na całe życie, staliśmy się pasjonatami teatru albo pokochaliśmy włoską kuchnię – wydarzenia, z którymi nie ma przelewek. Każdy z tych przedmiotów reprezentuje jakieś wspomnienie, przygodę, szkoda jedynie, że brak im jakiegoś porządku.

Wakacyjna kronika

Sposobem, by takim drobiazgom nadać kształtu, by ułożyły się w spójną narrację jest wakacyjna kronika. To pomysł z gatunku kreatywno-artystycznych, ale kryje się za nim coś więcej. Ustawmy się w trybie gotowości na przyjmowanie dobrych chwil, bądźmy uważni i obudźmy zmysł obserwacji. Okaże się wówczas, że wokół w nas samych dzieje się więcej niż mogłoby się wydawać. Ten projekt wyostrza zmysły, otwiera na świat, pobudza do refleksji, a przy tym rozwija nasze artystyczne pasje – przeróżne!

Baza

Na rynku jest wiele zeszytów, notatników, albumów, które można przeobrazić w wakacyjną kronikę. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę wygodę użytkowania, trwałość, format oraz ogólną urodę. Seria albumów Happy Color z serii Eco Craft w klasycznym kraftowym kolorze, z grubą i odporną obwolutą oraz spiralą, dzięki której nie strzepią się kartki – prezentuje się bardzo dobrze. Specjalny format (20 x 20 albo 30 x 30) wyróżni się pośród zeszytów czy książek, a ilość stron (60) zdaje się być pomyślana z myślą o wakacjach właśnie (1 strona = 1 dzień wakacji). Podobne właściwości mają też albumy z serii Celebration, wyróżnia go intensywna biel i elegancja projektu.

Jak stworzyć kronikę

Wakacje są na ogół intensywne, bogate w emocje i doznania. I rzecz w tym, by utrwalić je na kolejnych stronicach kroniki, tak by stała się zapisem tego specjalnego czasu. Warto odświeży nieco zakurzoną sztukę klasycznej fotografii i wklejać wybrane zdjęcia, tworzyć rysunki i grafiki. Ale także pisać, przelewać na papier swoje odczucia, przemyślenia i refleksje. Notować wybrane cytaty z książek, zastanawiające sentencje, nagłówki z pierwszych stron gazet, a może wiersze – wszystko, co będzie się po latach kojarzyć z jakimś wakacyjnym olśnieniem czy przygodą. Warto zadbać, by kronika nie była jednorodna, by wyróżniała się i była rodzajem kolażu, na który składają się wyklejanki, rysunki, zapiski. I by jej zawartość miała różny ciężar gatunkowy – zapamiętany sonet Petrarki może sąsiadować z rysunkiem Mleczki, a bilet do kina ze sreberkiem z czekoladki.

To wciągająca zabawa, która sprawia wiele radości, uczy cieszenia się drobiazgami i – mimo pozornego chaosu – porządkuje doznania. A najlepsze i tak przed nami, za lat kilkanaście lektura takiej kroniki będzie naprawdę dużym przeżyciem.