Paleta kolorów jesieni

Paleta kolorów jesieni

Jesienią brakuje światła, brakuje chlorofilu, zanika fotosynteza, kolory tracą soczystość. Zieleń staje się butelkowa, wściekła czerwień przechodzi w bordo, zamiast fiołków wrzosy, zamiast żonkili dynie. Rodzina kolorów ta sama, ale do głosu dochodzi starszyzna – barwy dojrzewają. I choć za oknem chłodniej, temperatura kolorów rośnie. Tu i ówdzie pojawi się biel kani, mignie niebieskie niebo, ale to wyjątki, kompozycja jesienna oparta jest na ciepłych nasyconych kolorach.

Jeśli mówimy o kolorach jesieni, to mamy na myśli złotą polską jesień, która zdarza się rzadko i trwa krótko. Dla kolorysty to duże wyzwanie i sklep z zabawkami zarazem. Wyprawa do parku, lasu, ogrodu jest obowiązkowa – nawet jeśli nie malujemy z natury, to doświadczymy niesamowitej mozaiki barw. Może nie za pierwszym razem, ale po kilku wyprawach i jeśli mamy szczecie, uda nam się zobaczyć:

– rudego lisa, rudą wiewiórkę

– złoty chrust

– fioletowe śliwki

– bordowe bakłażany

– wrzosowe wrzosy

– lawendowe lawendy

– brązowy chrust

– szarą wiklinę

– siwe babie lato

– brązowe podgrzybki

– czerwoną jarzębinę

Itd. Lista z pewnością nie jest wyczerpana, reszta należy do czułego oka obserwatora,

Jesienna paleta kolorów służy do oddawania pejzażu, martwej natury, ale także scenek rodzajowych, autoportretów. Wizualne bogactwo jesieni, skłania do zaopatrzenia się w jak największą liczbę kolorów. Zestawy do malowania Happy Color zawierają plakatówki, tempery, akryle i oleje w bogatej kolorystyce i różnych wariantach. Podstawową paletę można uzupełnić pojedynczymi kolorami, stosownie do wyzwań projektu. Ta sama podstawowa paleta – poza specyficznymi wypadkami – pozwoli uzyskać większość potrzebnych barw. Żółty z niebieskim daje zielony, niebieski z czerwonym – fiolet, żółty z czerwonym – pomarańcz, itd. Proporcje zdecydują o odcieniu i finalnym efekcie, a znajomość koła barw oraz praktyka usprawnią proces dochodzenia do koloru. I to chyba tak naprawdę jest najciekawsze w jesieni widzianej okiem artysty – próba przedstawienia koloru, który z każdym podmuchem wiatru i każdym promieniem słońca wymyka się pierwotnym ustaleniom. 

.