Nauka rysunku – twarz

Nauka rysunku – twarz

Portret to gatunek bardzo wymagający, ale zarazem bardzo efektowny. Oddanie podobieństwa twarzy modela na płaskiej powierzchni to wyzwanie, zwłaszcza dla poczatkującego artysty. Pierwsze próby rodzą wątpliwości, które rozwiać może znajomość podstaw anatomii ludzkiej twarzy. I nie chodzi tu o studia medyczne, a jedynie o obserwacje, które dowiodą klasycznych proporcji, reguł i konwencji. Ten podstawowy warsztat to punkt wyjścia, który ułatwi początki – reszta to sztuka.

  • Koło

Kształt twarzy twarzy zamyka się kołem. Są twarze bardziej i mniej okrągłe, owalne, podłużne, ale specyficzny kształt twarzy zbudujemy na bazie koła. Na finalny kształt składają się również linia podbródka, szerokość szczęki, linia włosów. Wszystkie te elementy można odtworzyć właśnie na bazie koła. 

  • Oś symetrii

Wyznaczmy środek koła, który przetniemy liniami: pionową, która wyznaczy położenie nosa, i poziomą, która wyznaczy położenie oczu. Linie pozwolą nam zachować symetrię – odpowiednie odległości między oczami, skrzydełkami nosa i uszami.

  • Proporcje 

Dzieląc owal na trzy równe części, wyznaczymy: linię włosów, linię łuków brwiowych, nasadę nosa, podbródek. Specyficzne cechy twarzy tworzymy oparciu o te proporcje, np. krótki podbródek, wysokie czoło, duży nos itd. Mniej więcej w połowie dolnej i środkowej linii znajdzie się nasada nosa, a środek między nasadą nosa i dolną linią wyznaczy usta.

  • Tipy

Pamiętajmy, że linia włosów znajduje się nieco poniżej szczytu głowy, a szczyt podbródka poniżej dolnej linii. Odległość między oczami wyznacza szerokość oka, a szerokość nosa również jest równa wewnętrznym kącikom oczu. I to, co na ogół jest wielkim odkryciem: uszy znajdują się mniej więcej w połowie głowy. 

  • Narzędzia

Potrzebne są ołówki twardy i miękki np. z Happy Color którymi możemy rysować detale i cieniować kontury. Rysować twarz możemy nie tylko ołówkiem, ale także węglem czy kredkami – tu odpowiedni będzie zatem w miarę uniwersalny arkusz papieru, np. z Bloku do rysunku (300 g) albo Bloku rysunkowego eco (150 g). Do szkiców, ćwiczenia detali lub studiów przyda się wygodny Szkicownik na spirali Black&Brown. W pracy z rysunkiem nie może też zabraknąć temperówki oraz gumki – ta ostatnia służy nie tylko do usuwania kresek, ale także do rozmazywania konturów,