Kolor roku 2023 – Viva Magenta

Kolor roku 2023 – Viva Magenta

Instytut Pantone co roku ogłasza barwę, w odcieniach której upłyną najbliższe miesiące. Tym razem wybór padł na bliską krewną karminu, karmazynowej czerwieni lub głębokiej maliny, czyli Viva Magenta 18-1750. To odcień zakorzeniony w naturze, wywodzący się z rodziny czerwieni. 

Odcienie czerwieni i bordo tradycyjnie wiązane były z dostojeństwem i co najmniej klasyczną elegancją. Były raczej elitarne i wiązane z chwilami ważnymi i wymagającymi specjalnej oprawy. Wciąż pozostają oznaką szyku.

W tych kolorach się ubieramy i w tych dobieramy dodatki oraz zdobimy mieszkania. W aranżacji wnętrz ta paleta barw dotyczy głównie zasłon, żyrandoli, dywanów, obić mebli – elementów, których samodzielnego wykonania raczej się nie podejmiemy, bo wymagają zbyt wiele pracy, warsztatu i specjalistycznej wiedzy. Ale przy odrobinie fantazji i chęci, możemy własnoręcznie stworzyć drobne dekoracje, które nadadzą wnętrzu nieco szlachetności.

Sięgając po produkty Happy Color stworzymy ozdobne ramki, obrazy, oprawę lustra, drobne bibeloty w stylu origami, dekoracje z bibuły, dziecięce zabawki z kształtów tekturowych i papieru mâché Eco Craft. Do klasycznych prac spod znaku DIY potrzebujemy jedynie materiałów w odpowiednim kolorze. Bordowy, ciemny róż, głęboka czerwień, burgund – ta sama barwa ma wiele imion i odcieni, a wzorcowy jest tu przecięty w połowie burak.

Ten właśnie kolor odnajdziemy sięgając po arkusze piankowe (klasyczne, z efektem frotte i z brokatem), z które można użyć do zrobienia elementów dekoracyjnych jak np. ozdobne ramki do zdjęć czy albumy. Efektowne ozdoby na rodzinne imprezy w postaci girland, okiennych drapowań i pomponów łatwo zrobimy z bibuły marszczonej w zestawie pod nazwą Odcienie różu. Brokatowa farba 3D w kolorze ciemnej czerwieni dobrze się sprawdzi na mniej oczywistych powierzchniach – np. na szklanym świeczniku albo ceramicznym wazonie. Łatwo przy jej pomocy stworzyć ozdobny wzór, który przyda wnętrzu blasku.

Również nasze malarskie prace osiągną zamierzony efekt, jeśli utrzymamy je w tonacji czerwieni, różu czy bordo. Stworzymy taką kompozycję sięgając po pojedyncze tubki farb akrylowych Happy Color (ciemnoróżowy, karminowy, ciemnoczerwony) czy gotowy zestaw 10 odcieni czerwieni. Podobne kolory uzyskamy w przypadku temper, a pośród farb olejnych warto zwrócić uwagę na szkarłatny. Jeśli chcemy samodzielnie sporządzić upragnione bordo, wystarczy na palecie zmieszać czerwień z fioletem – w zależności od proporcji uzyskamy ciemniejszy lub jaśniejszy odcień.

A jeśli chcemy wyposażyć nasze pociechy w elementy zbliżone do najpopularniejszego koloru roku, to zaopatrzmy je w piórnik, plecak i szkolny worek z serii Cool Gang, z podobizną Drivera, któremu w bordowym jest wyjątkowo do twarzy 😊