Domowe zabawy plastyczne wspierają rozwój dziecka na wiele sposobów. Malowanie farbami

Efekt nie tylko na papierze! Poznaj 7 skutków malowania i innych zabaw plastycznych

Domowe zabawy plastyczne wspierają rozwój dziecka na wiele sposobów. Wyliczamy siedem najważniejszych.

Farby dla dziecka to bałagan dla mamy – to święta prawda! Warto jednak czasem zgodzić się na odrobinę twórczego bałaganu, bo malowanie farbami i inne zabawy plastyczne wyjątkowo dobrze działają na rozwój dziecka. I niekoniecznie tu chodzi o rozwijanie talentu plastycznego.

Rozwój koncentracji

Dla kilkulatka skupienie się na jednej czynności jest naprawdę wielkim wyzwaniem. Aby było w stanie mu sprostać, musi ćwiczyć i to dużo. Malowanie farbami angażuje uwagę w naturalny sposób, dlatego jest nie tylko jednym z bardzo przyjemnych, lecz także jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń na koncentrację.

Trening wyobraźni

Zabawa z użyciem kolorów i tworzenie barwnych zestawień wspaniale rozwija fantazję. Już kilkuletnie dzieci umieją opisywać, co namalowały – a to jedna z metod na pobudzanie kreatywności. Kiedy więc usłyszysz od swojego małego malarza, że ta niebieska plama na środku kartki to pies, a tamten czerwony kleks w rogu to auto po wybuchu, nie dziw się i nie krytykuj. Przeciwnie – masz powody do dumy: wyobraźnia twojego dziecka pracuje na pełnych obrotach!

Poprawa koordynacji oko-ręka

Już dwulatek może używać farb do malowania palcami i tworzyć pierwsze dzieła. W ten sposób ćwiczy tzw. małą motorykę, czyli umiejętności rączki, dłoni i palców. Cztero- lub pięciolatek na pewno ucieszy się z pierwszych farb plakatowych i pędzelka – już samo zanurzanie go w wodzie i farbie jest dla wielu dzieci wielką frajdą!

Przygotowanie do nauki pisania

Zabawy plastyczne z użyciem pędzelka albo samych palców pomagają kilkulatkowi przygotować się na spotkanie ze szkolnym zeszytem i długopisem. To ważniejsze niż myślisz: nauczyciele klas początkowych już od kilku lat alarmują, że do szkoły trafiają dzieci, które nie są w stanie prawidłowo pisać, przez co już na starcie nauka sprawia im więcej trudności niż satysfakcji. Eksperci o taki stan rzeczy obwiniają właśnie brak zabaw manualnych w pierwszych latach życia i coraz większą popularność smartfonów – już wśród najmłodszych dzieci.

Kształcenie zmysłu estetycznego

Rozwijanie dziecięcej wrażliwości na obraz: kolory i kształty, to jedna z najbardziej niedocenianych zalet zajęć plastycznych. Tymczasem poczucie estetyki i dobry gust warto rozwijać już od pierwszych lat życia.

Wzmacnianie poczucia własnej wartości

Twórcze działanie pozwala dziecku poczuć się panem sytuacji – psycholodzy nazywają to poczuciem sprawstwa i zaznaczają, że jest ono niezbędne dla kształtowania się zdrowej pewności siebie.

Redukcja stresu

I wreszcie na koniec: zabawy plastyczne dają ujście emocjom i pomagają się odprężyć – a wbrew pozorom, nasze dzieci bardzo tego potrzebują. Żeby jednak malowanie przyniosło takie pożądane skutki, dziecko nie może co chwilę słyszeć: „Uważaj, nie pochlap podłogi” albo „Postaraj się nie wychodzić za linię”. Zamiast zwracać mu uwagę, po prostu wcześniej odpowiednio zabezpiecz teren jego pracy i pozwól mu na swobodę.