W jaki sposób origami rozwija dziecięcy mózg? Przekonaj się!

W jaki sposób origami rozwija dziecięcy mózg? Przekonaj się!

Według niektórych, Japonia swoją potęgę zawdzięcza właśnie origami: starej sztuce składania papieru. Nie wiemy, czy to do końca prawda, jednak nie mamy wątpliwości co do jednego: origami naprawdę rozwija myślenie!

Tylko na pierwszy rzut oka origami to zwykłe składanie papieru. Ta starożytna japońska sztuka (bo wielbiciele origami na pewno nie nazwą tego zabawą) wspiera rozwój dziecka: zarówno intelektualny, jak i emocjonalny.

Co daje dziecku składanie origami?

Precyzyjne składanie papieru do origami to trening myślenia logicznego, które później przydaje się w nauce matematyki albo programowania internetowego. Podczas origami dziecko próbuje nowych kombinacji, uczy się, jak poszczególne etapy wpływają na końcowy efekt, ćwiczy koncentrację i wyobraźnię przestrzenną, pożądaną np. u chirurgów czy architektów. Dodatkowo odtwarzanie kolejnych kroków składania papieru ćwiczy koncentrację i pamięć – i to w dużo przyjemniejszy sposób niż popularne w szkołach „wkuwanie” wierszyków czy definicji. Jak widać, „zwyczajne” origami kształci mnóstwo cennych umiejętności! Nic więc dziwnego, że współcześnie w wielu przedszkolach i szkołach – niestety częściej prywatnych niż publicznych – są prowadzone regularne zajęcia z origami.

Czy można uczyć się origami samemu?

Na szczęście dzisiaj dzięki tutorialom dostępnym np. na Youtube nauka origami nie jest zarezerwowana tylko dla wybrańców. Żeby składać, wystarczy dostęp do internetu i zapas papieru o różnych wzorach i kolorach. Warto spróbować origami nie tylko ze względu na korzyści edukacyjne. Także dlatego, że to po prostu bardzo przyjemne, uspokajające zajęcie, które pomaga wyciszyć nerwy. Origami nie lubi pośpiechu, wymaga skupienia i wewnętrznego spokoju – i choćby z tego powodu warto zarazić tą papierową pasją nasze dzieci.