Sztuczki z klejem – do czego można wykorzystać klej

Sztuczki z klejem – do czego można wykorzystać klej

Klej jest bardzo wdzięcznym i popularnym medium dla różnych działań spod znaku DIY. Samo klejenie, przyklejanie, doklejanie, to tylko początek dobrej zabawy z klejem. Możemy przy jego użyciu też zdobić, eksponować, uwypuklać, cieniować, nadawać strukturę, a nie tylko kleić.

Slime

To bardzo popularna zabawa, zwłaszcza wśród najmłodszych. Jest to plastyczna masa, na ogół bardzo kolorowa, nierzadko wzbogacona brokatem lub innymi dodatkami. Radość polega na ugniataniu, rolowaniu, pozwalaniu by masa przelewała się między palcami. Takie działania, poprzez obcowanie z różnymi fakturami, wzmagają wrażliwość sensoryczną maluchów. I dają wiele czystej i bezinteresownej radości. Do wykonania slime wystarczy klej PVA Happy Color oraz aktywator – proste. Do tego można dołożyć aromat, np. brzoskwiniowy czy bananowy, świecące gwiazdki itp. Chodzi o to, by było gęsto i miło. Im więcej dzieci przy zabawie, tym lepiej!

Klej i brokat

Upiększanie elementów przyrody – nieożywionej oczywiście! – daje niesamowicie efektowne rezultaty. Wystarczą liście (najlepiej duże), gałęzie chrustu lub wielkie szyszki, które malujemy zwykłym wikolem albo klejem uniwersalnym w stosownych miejscach. Następnie magicznym gestem małoletnich wróżek posypujemy brokat. Co się przyklei zostaje, co nie przyklei – troskliwie zbieramy, przyda się do nowych realizacji. Warto zadbać o odpowiednią ekspozycję, tak by przedmioty wesoło mieniły się kolorami.

Kolaż

Kolaż to uświęcona pięknymi dokonaniami technika – wystarczy spojrzeć na prace Braque’a czy Picassa i oniemieć z zachwytu. Zatem do dzieła. Wystarczy kartka bloku o wysokiej gramaturze, ewentualnie płótno. Reszta zależy od wyobraźni twórców. Im więcej elementów, tym lepiej, im bardziej zróżnicowane faktury- jeszcze lepiej. Przyklejamy je za pomocą kleju All Craft, w razie tekstylnych aplikacji korzystamy także z kleju Textile. I voilà! Całość kolażu można dopracować, używając farb i markerów.

Malowanie na kleju

Zanim do tego dojdzie przygotujmy stanowisko pracy i zabezpieczmy. Będziemy malować na kartce i najlepiej, by kartka nie przykleiła się do podłoża. Używajmy grubego bloku, który nasiąknie klejem, lecz wciąż zachowa sztywność. Rozprowadźmy klej – uniwersalny, możemy go dodatkowo rozcieńczyć wodą – na kartce bloku. Techniki są dwie: bardziej radosna – dłońmi, mniej radosna – pędzelkiem. Używamy akwarel lub plakatówek, po zaschnięciu ujrzymy niecodzienny efekt rozmytych konturów i popękanej struktury.