Malarskie akcesoria

Malarskie akcesoria – jakie pędzle i do czego służą?

Pośród artystycznych akcesoriów pędzle zajmują ważne miejsce. Dlatego, że malarstwo jest bardzo popularnym środkiem wyrazu oraz z tego powodu, że właściwie dobrany pędzel będzie pomagał rozwijać umiejętności i osiągać artystyczne cele. Ba! Pewne zadania malarskie są niemal niemożliwe do wykonania pędzlem o niewłaściwym kształcie, a pewne typy pędzli są wręcz zarezerwowane dla konkretnych technik.

Rodzaj włosia

Naturalne – miękkie i delikatne, najczęściej z kuny, wiewiórki, sobola, kozy. Dobrze absorbuje wodę. Pędzle naturalne przeznaczone są głównie do akwareli, ale również do tempery, gwaszu i akrylu.

Syntetyczne – sprężyste, wykonane z poliestru lub nylonu. Dobrze wchłaniają wodę; pędzle syntetyczne używane są do akwareli, tempery, akrylu i farb olejnych.

Szczecina – sztywne, pozostawiające wyraźny ślad w fakturze obrazu, wykonane z niej pędzle przeznaczone są głównie do techniki olejnej.

Podstawowe kształty

Okrągły – do wszystkich rodzajów farb; służy do malowania detali, konturowania i wykańczania obrazu.

Płaski – do wszystkich rodzajów farb; chłonie kolor, służy do retuszowania, pokrywania dużych powierzchni.

Wachlarz – do akryli, tempery, akwareli, farb olejnych; służy do blendowania, wypełniania większych powierzchni, efektu cętkowania.

Koci język – do akrylu, farb olejnych, tempery; służy do malowania szczegółów, krótkich kresek.

Skośny – do akrylu i farb olejnych, służy do retuszowania, malowania krawędzi.

Sztylet – do farb olejnych i akrylowych. W przeciwieństwie do skośnego pędzla posiada jeden ostry czubek, który pozwala na malowanie detali. Można malować nim proste linie, zaokrąglone smugi, plam.

Od czego zacząć?

Na początek wystarczy 4-5 pędzli: płaski do większych powierzchni, okrągły do konturowania i małe pędzle do malowania szczegółów i precyzyjnych kresek. Z biegiem lat i nabywaniem doświadczenia wybór pędzli rozrasta w sposób naturalny. Świadomość technik i potrzeb każe odkrywać coraz to nowe możliwości nowych narzędzi.

Kolekcja Happy Color to pędzle do wszelkich technik malarskich, w różnych rozmiarach, o różnych kształtach. Oferowane są pojedynczo – już dla przedszkolaków jak i dla artystów z jasno sprecyzowanymi planami i potrzebami oraz w zestawach uwzględniających podstawowe zadania malarskie. Znajdziemy zatem pędzle naturalne (np. płaski pędzel z czarnego włosia kozy) oraz syntetyczne, o różnym stopniu twardości i sprężystości, służące do tworzenia w różnorodnych technikach (akwarela, akryl, gwasz, tempera…) i o różnym przeznaczeniu – detal, konturowanie, pokrywanie itd.

Jak dbać o pędzle?

Pędzle to cenne narzędzia i aby zapewnić im dłuższą żywotność trzeba przestrzegać podstawowych zasad:

– należy dbać o skuwkę, przy jej czyszczeniu pędzel traci włosie

– nigdy nie pozostawiać pędzli przez długi czas w wodzie czy rozpuszczalniku

– starać się, by farba nie zaschła

– czyścić włosie ostrożnie, delikatnymi ruchami, by zachowało swój kształt i sprężystość

– osuszyć pędzel papierem lub ściereczką

– używać właściwych środków do mycia: np.  szare mydło, terpentyna, specjalne preparaty do czyszczenia.