Koło barw

Koło barw

Koło barw to bardzo proste narzędzie, które pomaga zrozumieć, w jaki sposób uzyskać dany kolor i co sprawia, że kolory do siebie pasują. Wiedza na temat barw i ich relacji, pozwoli lepiej posługiwać się nimi i prace będą wyglądać jeszcze lepiej.

Dla młodego, początkującego artysty świetnym ćwiczeniem i zabawą będzie samodzielne lub pod opieką mamy sporządzenie koła barw. Wystarczy blok do malowania, pędzelek i trzy podstawowe kolory: żółty, niebieski i zielony. Jedna kartka bloku posłuży jako paleta, druga do odwzorowania koła. Narysowane na kartce papieru koło dzielimy na 12 trójkątów (jak pizzę), a te dzielimy na 4 części. Trójkąty numerujemy i wypełniamy kolorami podstawowymi: trójkąt 1 żółtym, 5 – czerwonym, 9 – niebieskim.

Kolory podstawowe

Kolory podstawowe to: czerwony, żółty, niebieski. Kolory podstawowe wyróżnia to, że nie można ich uzyskać ze zmieszania innych, natomiast one same, odpowiednio zmiksowane stworzą całą paletę kolorów, czyli właśnie koło barw. 

Kolory pochodne

Ze zmieszanych odpowiednich kolorów podstawowych, powstają kolory pochodne. I tak np.: niebieski i czerwony tworzą fiolet, czerwony i żółty tworzą pomarańcz, a żółty i niebieski dają zieleń. Kolejne barwy, ciemniejsze i jaśniejsze, tworzymy zmieniając proporcję mieszanych kolorów. Następnie wypełniamy nimi pozostałe trójkąty w ten sposób, by koło nabrało spektrum barw z płynnie przechodzącymi kolorami, niczym w tęczy. Nie będziemy tu podawać gotowych przepisów, ale rzecz jest absolutnie intuicyjna i odkrycie zasad tworzenia kolorów przyniesie wiele satysfakcji i niespodzianek! Po stworzeniu koła łatwiej będzie komponować kolory, nazywać ich właściwości i dostrzegać relacje między nimi. 

Kolory złamane

Bardzo ciekawe kolory, które uzyskuje się poprzez zmieszanie kolorów podstawowych i pochodnych. Wydają się przytłumione, poszarzałe, jakby przybrudzone domieszką bieli lub czerni.

Kolory monochromatyczne

Ten sam kolor może występować w różnych odcieniach, które uzyskujemy dodając bieli, w coraz większych proporcjach. Od zewnętrznego pierścienia wzdłuż promienia kolor zmienia się, stając się coraz bardziej jasnym, przechodząc ostatecznie w biel. Grupy takich odcieni, wywodzących się z jednej barwy, nazywamy monochromatycznymi. 

Kolory analogiczne

To te kolory, które sąsiadują ze sobą na kole barw – od dwóch do pięciu. Dzięki ich zastosowaniu, kompozycja nabierze różnorodności kolorystycznej, będąc przy tym spójna.

Kolory dopełniające

Kolory, które znajdują się naprzeciw siebie w kole barw, np. zielony i czerwony, pomarańczowy i niebieski, nazywamy dopełniającymi. Ich użycie ożywia kompozycję, tworzy kontrasty, a jednocześnie nie wywołuje kolorystycznego bałaganu.

Triada

Dobór trzech kolorów z koła barw leżących w takiej samej odległości na siebie. Przykładając wirtualny trójkąt równoboczny i obracając go wokół osi koła uzyskamy kombinacje harmonizujących ze sobą kolorów.

Tetrada

Ta harmonia opiera się na czterech kolory, których dobór wyznaczają wierzchołki wpisanego w koło prostokąta. Używamy zatem dwóch par kolorów dopełniających

Kolory ciepłe i zimne

Ten podział opiera się na niemal fizycznym wrażeniu temperatury zawartej w kolorze – mieszanki oparte na czerwieni (ogień, światło) są ciepłe, na kolorze niebieskim (morze, śnieg) – zimne.

Słowa kluczowe:

#happycolor.pl, #wspolnyczas, #rodzina, #dziecko, #craft, #ekocraft, #celebration, #rekodzielo, #zabawa, #fun, #barwy, #edukacja, #kolory, #bibuła, #karton, #farby, #akryl, #arkusze